לדף הבית
OpenCube CSS Menu
צמח בפוקוס
OpenCube CSS Menu


רוזמרין
  

רוזמרין רפואי

Rosmarinus officinalis

משפחה : שפתניים, Labiateae

מוצא : אגן הים התיכון.

 

רוזמרין רפואי 'בלו לגון' בשיא פריחתו 

 

 

צמחי רוזמרין רפואי שנבטו בקיר באזור ירושלים

 

רוזמרין רפואי הוא שיח ים-תיכוני ירוק-עד בעל עלים מחטניים צרים וריחניים ביותר ופרחים תכולים. משמש רבות לנוי, למאכל, בקוסמטיקה ובריפוי טבעי. בגינון בישראל נשתל במשך שנים רבות לכיסוי שטחים בגינון ציבורי ובצידי דרכים בשל עמידותו הרבה ליובש, לזיהום אוויר, להזנחה ולוונדאליזם ובשל אריכות ימיו. נפוץ גם בגינון הפרטי מאותן הסיבות ומשום שמשמש כתבלין במאכלי בשר, מאפי תפוחי אדמה, לחם, תה, שמן זית, יין ועוד.

 


 מאפה תפוחי-אדמה ירקות ורוזמרין

 

שמו הלטיני נגזר מן הצרוף טל – Ros ו ים – Marinus כנראה משום שנפוץ בקרבת הים התיכון ובשל צבע פרחיו. פירוש שם נוסף עולה מן הסיפור על מרים אם ישו שהניחה על שיח לבן את מעילה ופרחיו הפכו מיד כחולים כצבע הבגד. באנגלית = Rose Mary ורד מרים.

 

אמונות רבות נקשרו בסגולותיו המיוחדות של צמח זה עוד מן הזמן העתיק. ביוון העתיקה נהגו לשרוף ענפי רוזמרין במקדשים להרחקת רוחות רעות ומחלות. ענף רוזמרין מתחת לכרית הרחיק חלומות רעים ומחרוזת רוזמרין שמרה על הנעורים. רוזמרין נחשב משפר זיכרון והפך לסמל לזיכרון המתים ולנאמנות ומכאן התפתח לסמל אהבה בחתונות ובעת חיזור.

אמונה נוספת קשרה את ריבוי שיחי הרוזמרין בגן לשליטתה של האישה בבית, עד כדי כך שגברים זועמים עקרו שיחים כדי להוכיח מי אדון הבית.

נוסע בזמן מן המאה ה 16 שהיה נוסע בכבישי ישראל, היה מסיק בוודאי מנוכחותו המסיבית של השיח בצידי הדרכים כי המדינה נשלטת על ידי נשים.

 

שמן רוזמרין: להכניס לתוך בקבוק זכוכית ענף של רוזמרין עם הפרחים למלא רבע בקבוק, לצקת על הכל שמן חמניות, לסגור בפקק, להעמיד בשמש, לנער מדי יום במשך עשרה ימים. שמן רוזמרין טוב נגד כינים, ומחזק את שרשי השיער. ( מתוך על תבלינים וצמחי מרפא / דרורה חבקין)

 

בעבר הבחינו בארץ בין שתי קבוצות זנים של רוזמרין רפואי שכונו זקוף וזוחל, ושכללו כל אחת מגוון של זנים שונים שונים מאד אחד מהשני. במהלך 20 השנים האחרונות הובאו לארץ ונבררו זנים נוספים בעלי מגוון צורות ומופעי פריחה וניתן כעת לגוון את השימוש בצמח בעזרת הכרות מעמיקה עם תכונותיו של כל זן.

בכתבה זו ננסה להציג את הזנים השונים הנמכרים במשתלות רבות בשמותיהם המדויקים, בתקווה להחזרת הרוזמרין לאופנה בגינון הפרטי ולמתן כלים בידי המתכננים בגינון הציבורי לניצול המגוון הגדל והולך.

 

רוזמרין רפואי 'בלו לגון'

Rosmarinus officinalis 'Blue Lagoon'

 

 

שיח פרוע מעט. גדל בקצב בינוני לגובה 0.7 מ' ולרוחב של כ- 1.5 מ'. העלווה כהה וצפופה ומתכהה עוד בקור. הפריחה בכחול כהה מדצמבר עד מרץ, ויוצרת יחד עם העלווה הכהה מראה מרשים בחורף. בשתילה בטרסה או מעל קיר יכול גם להישפך מטה כ 1.5 מ'. עמיד לחום לקור וליובש, עמיד בהשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'הולקה'

Rosmarinus officinalis 'Hulka'

 

 

 

 

שיח המצטיין במבנה צמח צפוף, ברור ומאורגן. גדל בקצב בינוני לגובה ולרוחב של כ-1.5 מ'. העלווה ארומטית, קטנה וצפופה בצבע ירוק בהיר. הפריחה שופעת במיוחד, בצבע תכלת בחורף. עמיד לחום לקור וליובש, עמיד בהשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'זוחל' (זנב שועל)

Rosmarinus officinalis 'Repens' (Foxtail)

 

 

 

 

 

בעל מבנה משתרע. גדל בקצב בינוני לגובה של כ 60 ס"מ ולרוחב של כ 2 מ'. יכול גם להשתפל מקירות לאורך של כ-2 מ'. העלווה ירוקה כהה. הפריחה בחודשים ינואר-מרץ עשירה וצפופה במיוחד בצבע תכלת. הצימוח אף הוא צפוף במיוחד בגבעולים קשתיים ויוצר כיסוי צפוף ובלתי עביר לעשבים. עמיד לחום, לקור וליובש אך גם להשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

 

רוזמרין רפואי 'סוורן סי'

Rosmarinus officinalis 'Severn Sea'

 

 

 

 

בעל מבנה משתרע. גדל בקצב מהיר לגובה של כ 30 ס"מ ולרוחב של כ 2 מ' ואף יותר. יכול גם להשתפל מקירות לאורך של יותר מ 2 מ'. העלווה ירוקה רעננה. הפריחה כחולה כהה כמו של הזן המוכר 'בלו לגון' וממושכת – מאוקטובר עד אפריל. הצימוח נמרץ ומהיר יחסית לזנים זוחלים אחרים וברובו הגדול צמוד לקרקע. עמיד לחום, לקור וליובש אך גם להשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'ספייס אילנד'

Rosmarinus officinalis 'Spice Island'


בעל מבנה גבוה ורחב. גדל מהר יותר מזני רוזמרין אחרים ויכול להגיע בתוך שלוש שנים לגובה של כ 2.5 מ' ולרוחב של כ 1.5 מ'. העלווה צפופה, גדולה ורחבה יחסית, ירוקה כהה ובעלת ארומה חזקה ועשירה במיוחד. הפריחה חורפית, גדולה וכחולה. יכול לשמש כצמח פיסולי בודד וכגדר חיה גזומה או פרועה. עמיד לחום ולקור, עמיד במיוחד ליובש, אך רגיש יחסית לעודף השקיה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'מיורקה פינק'

Rosmarinus officinalis 'Majorca Pink'

 

 

 

גדל בקצב בינוני לגובה של כ 1 מ' ולרוחב של כ 1.5 מ'. העלווה קטנה וצפופה וצבעה ירוק צהבהב. הפריחה ורודה ונמשכת תקופה ארוכה מיולי עד מרץ. עמיד לחום, לקור וליובש אך גם להשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'פונטה די קנל'

Rosmarinus officinalis 'Punta di canelle'

 


בעל מבנה משתרע למחצה. גדל בקצב בינוני עד איטי לגובה של כ 30 ס"מ ולרוחב של כ 1.5 מ'. יכול גם להשתפל מקירות לאורך של 1 מ' ואף יותר. העלווה ירוקה רעננה. הפריחה כחולה כהה. הצימוח מתחיל בד"כ כלפי מעלה ואז מתכופף כלפי מטה, ויוצר קשתות אופייניות. עמיד לחום, לקור וליובש אך גם להשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

 

רוזמרין רפואי 'סאפפו'

Rosmarinus officinalis 'Sappho'

 

 

 

בעל מבנה משתרע למחצה. גדל בקצב בינוני עד איטי לגובה של כ 50 ס"מ ולרוחב של כ 1 מ'. העלווה ירוקה רעננה, דקיקה ביותר וארומטית יותר מכל הזנים האחרים. הפריחה כחולה כהה. עמיד לחום, לקור וליובש אך גם להשקיה סדירה. מתאים לשמש ולהצללה חלקית.

-------------

 

זריעים רבים הם בעלי פוטנציאל גנני, אך רק מעטים מוכנים להרים את הכפפה, לחפש צמחים מיוחדים, לרבות צמחים אלה מייחורים על-מנת לשמור על תכונותיהם ולחכות עד שאדריכלי הנוף והגננים יכירו בייחודם. למרות זאת, נראה לנו, שכדאי להמשיך ולחפש, שכן לרוזמרין הרפואי על זניו תמיד יהיה מקום של כבוד בגינון ובמטבח הישראליים.

 

 רוזמרין זוחל רגיל?

 

זן זוחל בעל פרחים לבנים

 

כתבו: גל ישראלי, עוזי בן צבי.

תמונות: גל ישראלי.

  
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים