לדף הבית
OpenCube CSS Menu
כתבות
OpenCube CSS Menu


פריחת הדובדבן בגן הבוטני בגבעת רם – ירושלים
  

כל שנה מפתיעה אותנו מחדש פריחתו של הדובדבן. הוא מתעתע בנו ופורח מתי שהוא בין אמצע פברואר לתחילת מרס. ענני הפרחים הוורודים על כל עץ מרשימים גם את הרחוקים מעולם הטבע. הדובדבן משתייך למשפחת הוורדיים ביחד עם צמחים פורחים אחרים שאנו מכירים – שקד, תפוח, אגס וכמובן ורד. שנים ארוכות ניסינו בגן הבוטני לאקלם דובדבנים יפנים ביודענו את יפי פריחתם. אולם נכשלנו פעם אחר פעם. רוב הדובדבנים מיפן הם צמחים אוהבי קור, החורף הירושלמי אינו מספיק קר עבורם וקרינת הקיץ הכתה בהם והם לא התפתחו. צוות הגן השכיל וחיפש מין של דובדבן שמקורו מדרום יפן, החמה יחסית. הדובדבן הפעמוני נבחר וזרעים נשלחו אלינו. הם נזרעו במשתלת הגן ונבטו בקלות. מהם נשתלו קבוצת עצים מאחורי מרכז המבקרים כאטרקציה חשובה בגן. הפריחה החלה כמה שנים לאחר מכן ובכל השנה התעצמה.

 

 

הדובדבן הפעמוני (Prunus campanulata) גדל בטבע בדרום יפן ובדרום מזרח אסיה. הוא מאופיין בפרחים פעמוניים (מכאן שמו) הנוטים מטה ומגנים כך על האבקנים מהרטבות בגשם (מכירים עוד פרחי חורף כאלה – רקפת, כדן גביעונית ועוד). זהו עץ נוי מוצלח במיוחד, עץ קטן המתאים גם לגינה קטנה, מעבר לפריחה המרהיבה יש לו פירות יפים המחליפים צבע – בהתחלה הם ירוקים, אחר כך אדומים-מבריקים ולבסוף משחירים.

 

בנוסף לכל התכונות הללו בסתיו עוטים העצים צבעי שלכת מרהיבה כתומה.

ובעניין שמות – לאחרונה אוחד הסוג דובדבן עם הסוג שזיף, לכן משמעות שמו המדעי של הדובדבן הפעמוני היא למעשה שזיף פעמוני. הסיבה לאיחוד שני הסוגים היא שיש מעבר רציף של מיני ביניים בין מיני הדובדבן קטני הפירות לשזיפים גדולי הפרי.

הדובדבן חי בדרך כלל כמה עשרות שנים, בשל כך ניטעו בגן 30 עצים נוספים בשנה שעברה. עצים אלו נבטו מזרעים בגן אולם הורכבו על קנות עמידות במיוחד. אחד מהם כבר החל לפרוח, אנו מצפים כי תוך שנים ספורות תצוגת הדובדבן הפעמוני תהיה מרהיבה עוד יותר.

 

 
מאת ד"ר אורי פרגמן-ספיר - מדען ראשי, גן הבוטני האוניברסיטאי - ירושלים           

הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם, ירושלים

http://www.botanic.co.il/  


   

תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים