לדף הבית
OpenCube CSS Menu
כתבות
OpenCube CSS Menu


שיבולת-מים מפוצלת
Aponogeton distachyos
  

רוב צמחי המים בגן הנוי הם צמחים קיציים, כאלה הפורחים בקיץ ונעלמים או קמלים בעונה הקרה. יוצאת דופן מבין צמחי המים היא שיבולת-מים מפוצלת. הצמח מופיע מידי פעם במשתלות בפינות צמחי המים אבל כשהוא נמכר הוא אינו מרשים במיוחד ולכן אינו מוכר מספיק.

הצמח מושרש בקרקעית אולם עליו והתפרחות שלו צפים על פני המים. ייחודו בתפרחות מיוחדות, מפוצלות לשני סעיפים ובעונת פריחה ארוכה: סתיו-חורף-אביב. אם כן זהו צמח חשוב להשלמת גלי הפריחה בגופי מים.

שיבולת המים משתייכת למשפחת שיבולת המים Aponogetonaceae הקרובה למשפחת הנהרוניתיים (Potamogetonaceae). משפחת שיבולת המים נפוצה באזורים חמים טרופים וסוב-טרופיים של אפריקה, דרום אסיה ואוסטרליה. במשפחה יש רק סוג אחד (שיבולת-מים) ובו כ- 45 מינים, כמעט כולם צמחי מים, מיעוטם צמחי גדה. רוב המינים האסיאתים בעלי תפרחת לא מפוצלת ורוב במינים האפריקנים בעלי תפרחת מפוצלת לשני סעיפים. מספר מינים משמשים כצמחי אקווריום, ביניהם שיבולת-מים מדגסקרית בעלת עלים טבולים דמויי תחרה – חשוב לציין כי מין זה כמעט ונעלם בטבע בשל איסוף יתר. המין המפורסם ביותר בסוג הוא שיבולת-מים מפוצלת (Aponogeton distachyos) הגדל בטבע בדרום אפריקה אולם התפשט בעזרת האדם גם למערב אירופה, דרום אוסטרליה ודרום אמריקה. זה המין הנפוץ במשתלות בארץ. מעבר לערך הקישוטי של הצמח, הוא משמש גם למאכל ובדרום אפריקה מכינים ממנו תבשיל (Waterblommetjie Bredie), באזורים אחרים הצמח ומינים אחרים בסוג משמשים למאכל בהמות.

לאחרונה התרחב השימוש בשיבולת-מים מפוצלת כצמח נוי ובארץ ניתן לראותו לעיתים בגינות בהן משולבים גופי מים.

לשיבולת-מים מפוצלת קנה שורש זוחל ממנו מתפתחים עלים הנישאים על פטוטרות ארוכות, טרף העלה מוארך וצף על המים. התפרחות אף הן צפות על המים, נישאות על עוקצים ארוכים. עוד בשלב הניצנים התפרחת מיוחדת – היא ארוזה בחפה הנשלף ממנה כמו כובעון, היא מפוצלת לשני סעיפים דמויי שיבולים (מכאן שם הצמח) עליהם יושבים הפרחים בעלי עלה עטיף יחיד לבן ואבקנים שחורים רבים. הצמח יכול לפתח עשרות עלים ותפרחות ולהגיע למימדים מרשימים, קוטרו על פני המים 1-0.5 מ'.

בגן הבוטני גדלו צמחים גדולים באגם, אולם הברווזים אהבו אותם גם כן, כך הם נעלמו וכיום אנו מגדלים אותם באמבטיות מבודדות מעופות.

 

 

אורי פרגמן-ספיר             

 

הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם, ירושלים

http://www.botanic.co.il/


 
   
תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים