לדף הבית
OpenCube CSS Menu
כתבות
OpenCube CSS Menu


על דבורים, איקליפטוסים ויבולים
  

השבוע בגן הבוטני

על דבורים, איקליפטוסים ויבולים

 

שלהי הקיץ הישראלי והסתיו הבא בעקבותיו, הם עונות קשות ליצרניות הדבש שלנו, הדבורים. צוף ואבקה – חומרי הגלם להכנת הדבש, כמעט אינם בנמצא, בצמחיית הבר המקומית. צמחי תרבות פורחים, הפזורים זעיר פה זעיר שם אינם מציעים כמויות משמעותיות של צוף ואבקה או שאינם ניתנים לניצול על ידי הדבורים, עקב מבנה הפרח והתאמתו להאבקה על ידי יצורים אחרים (כגון ציפורים או פרפרים בעלי חדק ארוך). הדאגה לייצור ולאספקת דבש מתגמדת לנוכח הבעיה העיקרית; הצלחת גידולי השדה, המטע והכרם, תלויה במידה רבה בקיום אוכלוסיה גדולה ויציבה של דבורת הדבש. הכמות, הפעלתנות והנוכחות בשטח במשך כל השנה, עושות את דבורת הדבש למאביק מספר אחת במשק החקלאי.

 

האיקליפטוסים הנטועים ביערות, ובמרחבים המיושבים, משנים לחלוטין את התמונה. המינים הפורחים בעונות אלו ובמיוחד איקליפטוס המקור Eucalyptus camaldulensis הנפוץ, מספקים כמויות גדולות ויציבות של אבקה וצוף, מהם מפיקות הדבורים דבש משובח המשמש בראש ובראשונה להזנת דורות ההמשך של הפועלות העמלניות.

 

האיקליפטוסים וקרוביהם, הם קבוצה חשובה, המסווגת כבת-משפחת דקי הזרע Leptospermae בתוך משפחת ההדסיים Myrtaceae. את בת-המשפחה מאפיינים זרעים זעירים, הנתונים בתוך פרי יבש שקרוי הלקט. בעת ההבשלה נפערים חריצים בראש ההלקט ודרכם מתפזרים הזרעים. דקי הזרע התפתחו והתפצלו למינם רבים בתנאי הבידוד של יבשת אוסטרליה. איקליפטוס Eucalyptus הוא הסוג הדומיננטי ורב המינים (כ- 700 מינים) בקבוצה זו. אין לתאר את אוסטרליה ללא יערות האיקליפטוסים הנרחבים, השולטים ברבים מנופי היבשת, תוך התחלפות המינים זה בזה, בהתאמה לתנאי הסביבה.

 

בגן הבוטני ניתן לראות מגוון עשיר של מיני איקליפטוס, להבחין בהבדלים הניכרים שביניהם ולעמוד על דרכי ההתמודדות שלהם הבעיות והאתגרים, הניצבים בפניהם במעונותיהם הטבעיים. בגן מיוצגים גם דקי זרע אחרים, כגון מללויקה Melaleuca, קליסטמון Callistemon ועוד.

 


איקליפטוס יפה-עלים ואיקליפטוס טורל בגן

 

סיור השבוע יובילנו לכמה מיני איקליפטוסים, הגדלים בגן בסמיכות מקום ומייצגים טיפוסים שונים של צורות צמיחה, עלים,קליפת גזע, פרחים ופירות. בנוסף לכך נצפה בהבשלת פירות האלה האמיתית – הלא הם הפיסטוקים. מקורם האירני,על פי טענת ארה"ב, של הפיסטוקים המשובחים המיובאים לישראל (המדינה השלישית בעולם בצריכת פיסטוקים לנפש – 600 גרם בשנה), הוזכר לאחרונה במהדורות החדשות,  בהקשר ללחץ הכלכלי המכוון להניא את אירן מלהמשיך בתוכניתה הגרעינית.

 

נצא ממרכז המבקרים, ונעבור כברת דרך בשביל הראשי צפונה. מימין לשביל, מול נקודה מספר 65 במפת הגן, נראה רחבה קטנה החוסה בצילם של שלושה עצים גדולי מימדים ורחבי גזע. אלו הם עצי איקליפטוס המקור, המין הנפוץ ביותר באוסטרליה, ממנה הופץ לאזורים נרחבים בעולם. פרחי האיקליפטוס מחוסרי עלי כותרת. את תפקיד הפרסומת למשיכת מאביקים, ממלאים זירי האבקנים הרבים. כל עוד הפרח סגור, מוגנים אבריו הפנימיים על ידי מכסה המקנה לסוג איקליפטוס את שמו: ביוונית עתיקה  eu = "היטב" ו־ kalyptos = "מכוסה". שם המין של איקליפטוס המקור, נגזר מצורת המכסה הדומה למקור של ציפור. האבקנים הנדחקים החוצה, מסירים בסופו של דבר את המכסה והוא נופל לרגלי העץ. במינים מסויימים, המכסה מסתובב כדלת על צירה ונשאר מחובר לפרח ולפרי המתפתח ממנו.

 

נמשיך בשביל הראשי עד שנגיע לפיצול ימינה, המוביל לשער יציאת חירום (שער בורלא). על המדרון שמולנו נראה את חורשת עצי האלה האמיתית (או אלת הבוטנה) Pistacia vera, הניכרים בעליהם המנוצים הגדולים ובאשכולות פירותיהם המאדימים. פירות אלו מכילים את הזרעים המבוקשים בשל טעמם המעודן – הפיסטוקים. במנחת יעקב למושל המצרי, יוסף, בטרם נחשפה זהותו, כלולים בָּטְנִים המזוהים עם פירות האלה האמיתית או קרובתה האלה האטלנטית, או על פי המדרש (בראשית רבה צא, יא) שמן המופק מפירות אֵלָה:  וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יִשְׂרָאֵל אֲבִיהֶם, אִם-כֵּן אֵפוֹא זֹאת עֲשׂוּ, קְחוּ מִזִּמְרַת הָאָרֶץ בִּכְלֵיכֶם וְהוֹרִידוּ לָאִישׁ מִנְחָה  מְעַט צֳרִי וּמְעַט דְּבַשׁ, נְכֹאת וָלֹט, בָּטְנִים וּשְׁקֵדִים (בראשית מג, יא).  במשנה, בתלמוד ובמקורות המאוחרים יותר, לא תמיד ברורה האבחנה בין מיני האלה השונים ואלו צויינו בשמות בטנה, בוטמא או בוטמין  ואילו השם "פִּסְתָּק" (או פִּסְתְּקָא בארמית), שמקורו פרסי, יוחד לפרי האלה האמיתית. ציונו של הפרי בתלמוד, כאמת מידה ומשקל, מעיד על היותו מצוי ומוכר במטבח הקדום: "ליתי כי פיסתקא דנישדור, וכי אמגוזא דחלבניתא..." (תלמוד בבלי, מסכת גיטין, דף סט, עמוד א) – תרגום: "יביא כשיעור פִּסְתָּק של נשדור ושיעור אגוז של החלבֶנה (מיני שרפים)...".

 


אלה אמיתית (אלת הבוטנה)

 

למעוניינים, ניתן להתקדם בשביל, לחצות את הערוץ הסלעי על גשרון עץ קטן ולהביט מקרוב – תחילה באלה האטלנטית, מן בר בישראל המשמש ככנה לגידול האלה האמיתית, בעל פירות שנראים כפיסטוקים זעירים.

בהליכה קצרה ימינה מגיעים לעצי האלה האמיתית, שמוצאם מהאזורים ההרריים של איראן, טורקמניסטן ומערב אפגניסטן. כבר בתקופה קדומה גידלו את העץ בארץ, אולם גידולו לא סיפק את הביקוש ומרבית התצרוכת המקומית, התבססה על פרי מיובא.

 

נחזור על עקבותינו בשביל הראשי, נחלוף על פני שער בורלא ונעלה בשביל רחב המסתעף ימינה לכיוון החממה הטרופית. בין נקודות מס' 29 ו- 30 במפת הגן נפגוש את האיקליפטוסים, אליהם כיוונו בתחילת הדברים - איקליפטוס טורל ואיקליפטוס קמחי מימין לשביל; איקליפטוס יפה עלים, בשביל המתפצל שמאלה, מימין למדרגות העץ הראשונות.

בקצה אותו השביל (ליד גדר התוחמת אתר בניית הרחבה לחממה הטרופית), נגלה את האיקליפטוס אדום המצנפת, המפתיע בצבעים העזים של פריחתו השופעת ובפירותיו הענקיים.

 

איקליפטוס קמחי  Eucalyptus pruinosa- שיח הגדל עד גובה 4 מטר, בקרקע חולית או חרסיתית בצפון אוסטרליה.

צמח עמיד ליובש - כמות המשקעים השנתית במקום חיותו פחותה מ- 350 מ"מ. לעליו הגדולים, הקישוטיים, גוון אפור-כחלחל. בנטיעות ניסיון של קק"ל התגלה כמקור צוף מצוין לייצור דבש. ניתן לראות כעת על השיח, בעת ובעונה אחת, פרחים ופירות בשלבי התפתחות שונים.

 


איקליפטוס קמחי

 

איקליפטוס טורל Eucalyptus torrelliana – עץ גבוה ומרשים, זקוף גזע,  בעל עלים רחבים ופירות עגלגלים (לחלקם צמוד עדיין ה"מכסה", שמגן על האברים העדינים של הפרח בעודו ניצן). גדל בצפון מזרח אוסטרליה, ביערות לחים ושולי יערות גשם. קילוף עונתי של רצועות מקליפת הגזע החלקה, יוצר טלאים כהים ובהירים. תכונה זו אופיינית למיני איקליפטוס רבים ובהם איקליפטוס המקור ואיקליפטוס יפה עלים.

 


איקליפטוס טורל

 

איקליפטוס יפה-עלים Eucalyptus calophylla (שם נוסף: Corymbia calophylla) - עץ גבוה (למעלה מ- 40 מ' בתנאים טובים), גדל בדרום מערב אוסטרליה באזור אקלים ים-תיכוני. מאכלס יערות הרריים ומצוי גם במישורים חוליים בקרבת החוף. הפריחה בקיץ ובסתיו, שופעת ובולטת מקצות הענפים. מקליפת הגזע מופרש בעת פגיעה, שרף אדמדם שניתן להכין ממנו גומי באיכות ירודה. שמו האנגלי של העץ Red gum ושמו בשפת הילידים האבוריג'ינים Marri מתייחסים לתכונה זו. הפרי – הלקט גדול (25 מ"מ קוטר) דמוי כד.

 


איקליפטוס יפה-עלים


איקליפטוס יפה-עלים

 

איקליפטוס אדום-מצנפת Eucalyptus erythrocorys

עץ קטן או שיח מסועף , הגדל במערב ובדרום אוסטרליה, באזור מעבר יובשני, על סף המדבר. צורת הצימוח שלו, האופיינית למינים שמתקיימים באותה סביבה עויינת, נקראת מאלי Mallee. מכסה הפרח האדום והגבשושי הוא שהקנה לעץ את שמו. הפרחים זהובים, שופעי צוף, גדולים ומרשימים. הפירות המצולעים מסתיימים במעין קסדה. בשימוש כעץ נוי וייעור בישראל.

 


איקליפטוס אדום-מצנפת

 


איקליפטוס אדום-מצנפת

 

כתיבה וצילום: ידידיה ירושלמי

עריכה: אורי פרגמן-ספיר             

17 באוגוסט, 2008

 

הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם, ירושלים

www.botanic.co.il


   

תגובות
ישנן 3  תגובות.     להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
1.  הנבטת זרעי אקליפטוס
שאלתי - האפשר להנביט זרעי אקליפטוס שנאספו מתחת לעץ לאחר שנשרו, בתנאים ביתיים, כלומר לִטְמֹן בְּעָצִיץ ולהשקות? אם כן - מתי העונה לכך ומהם אחוזי הנביטה?

דניאל לבנון
נכתב בתאריך:  11/06/2009 סגור חלונית
2.  ניתן להנביט זרעי איקליפטוס
לא ניסיתי בעצמי אבל לדעתי אין שום סיבה שלא יהיה אפשר להנביטם. הרי רואים נבטים טבעיים של איקליפטוס המקור בכל מקום.

חניאל קורן
נכתב בתאריך:  25/11/2019 סגור חלונית
3.  ניתן להנביט זרעי איקליפטוס
לא ניסיתי בעצמי אבל לדעתי אין שום סיבה שלא יהיה אפשר להנביטם. הרי רואים נבטים טבעיים של איקליפטוס המקור בכל מקום.

חניאל קורן
נכתב בתאריך:  25/11/2019 סגור חלונית
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים