לדף הבית
OpenCube CSS Menu
צמח בפוקוס
OpenCube CSS Menu


מרווה קטנת-עלים ומרוות גרג
תיאור המינים הזנים והמכלואים של מרווה קטנת-עלים ומרוות גרג
  

על מרווה קטנת-עלים, מרוות גרג והמן הרשע שכמעט נכנס ביניהן

 

 

רבות כבר נכתב על הסוג מרווה הכולל יותר מ 1000 מינים ברחבי העולם ועוד מאות זנים גנניים וצמחי מכלוא. בארץ כולנו מכירים את המרווה המשולשת והמרווה הרפואית המשמשות לחליטת תה ולבישול ומרוות נוספות הנפוצות בבר בישראל.

אגן הים התיכון מהווה איזור תפוצה גדול של מרוות, אך איזור התפוצה העיקרי של מיני מרוות נמצא מדרום ארצות הברית ועד לצפון יבשת דרום אמריקה עם מגוון עצום של מרוות מדבריות, ים-תיכוניות (מבחינת אקלים הגידול), טרופיות וכאלה הגדלות ביערות גשם ממוזגים על מורדות ההרים במרכז אמריקה.

כמות המינים וזני הבר הגדולה ביותר נמצאת, כנראה, במכסיקו ומשם גם באות מרבית המרוות המקסימות עליהן נכתוב כאן.

 

מרווה קטנת-עלים נפוצה בבר מדרום אריזונה ועד מרכז מכסיקו ולמרות השונות הגדולה בין צמחי הבר ניתן להכיר את רובם דרך עליהם המעויינים, בעלי השוליים המשוננים וריח המנטה הנעים שהם מדיפים. העלים גם מחוספסים ומעט שעירים.

בגינות ירושלים נפוצה כבר יותר מ 40 שנה מרווה גדולה וחזקה בעלת פרחים ורודים כהים ששרדה גם בהזנחה מוחלטת וכונתה מרוות גרג. רק משהובאו זני מרוות הגרג הראשונים לארץ הובהרה הטעות ושמה שונה לקטנת-עלים.

 

מרוות גרג נפוצה בבר ממרכז טקסס דרומה עד מרכז מכסיקו ויש לה עשרות ואולי אף יותר מופעים שונים בגודל ובצבעי הפרחים גם בבר. בדרך כלל ניתן להבחין בינה לבין מרווה קטנת-עלים דרך עליה האליפטיים הקטנים בעלי השוליים החלקים. עליה, הריחניים אף הם, נוטים להיות חסרי שערות.

 

ומה ביניהן?

אזורי התפוצה של שני המינים חופפים וכדי להוסיף על השמחה והבלבול ומשום הכימיה הגדולה ביניהם נוצרו בטבע (ואחר-כך גם בגינון) זני מכלוא בין-מיניים רבים. זני מכלוא אלה נקרא שמם Salvia x jamensis או בשפת הקודש מרוות ג'מן, על שם הכפר Jame שעל ידו נאספו בסוף שנות השמונים ובתחילת שנות התשעים של המאה העשרים צמחי המכלוא הראשונים בין שני המינים. כך זכה הכפר הקטן Jame אשר במועצת ארטאגה שבמדינת קואווילה אי שם בצפון מזרח מכסיקו על מורדות הרי הסיירה מאדרה אוריינטל לתהילת עולם לשמחת 186 תושביו.

והמן הרשע? – לו ידענו לבטא מלים בספרדית הרי שהאות J היתה מבוטאת
קרוב יותר ל הא עברית ומכאן ששם מרוות המכלוא צריך היה להיות מרוות המן.
אם כך נתבצר לנו בטעותנו ונשכח מהמן.

באופן טבעי מציגות מרוות ג'מן תכונות הלקוחות משני מיני האם בעלי השונות הגדולה בעצמם, וכך גדלים במקביל המגוון הגנני והבלבול בהגדרה והבוטנאים תולשים שערותיהם מרוב תסכול.

בכתבה נתאר כמה מרוות מקבוצה זו הנמצאות בגינון בישראל.

 

מרווה קטנת-עלים (הזן הוותיק) – Salvia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים