לדף הבית
OpenCube CSS Menu
צמח בפוקוס
OpenCube CSS Menu


ליריופה וזקן נחש
Liriope & Ophiopogon
  

משפחה : שושניים, Liliaceae

מוצא : מזרח אסיה ויפן

 

שני סוגי צמחים אלה מקורם במזרח אסיה והם דומים לעתים מאוד במופעם ובתכונותיהם ולכן נביא אותם כאן יחדיו.

המין היחיד המוכר בארץ שנים רבות והנפוץ בשימוש בשל חוסנו ועמידותו במיוחד בתנאי צל ותחרות שורשים הוא זקן-נחש יפני.

והנה הופיעו בשנים האחרונות מינים וזנים חדשים משני הסוגים והשימוש בהם בארץ גבר מאוד, אך עקב בלבול בין הזנים כבר בחו"ל ואצל המגדלים בארץ וכן אצל המתכננים, נשתלים לעתים זנים דומים בעלי תכונות שונות במסות גדולות והתוצאה עלולה להיות מאכזבת ביותר.

בכתבה זו ננסה לפרט את תכונותיו וייחודו של כל זן ואף נציג זנים שטרם נמכרו בשוק בישראל, אך חשוב להדגיש כי חלק מן הזנים החדשים נבדקו לאורך זמן קצר בלבד ולכן המידע על התנהגותם בארץ אינו מלא.

ריבוי הזנים נעשה, כמובן, על ידי הצמחים על מנת לשמור על תכונות הזן, והוא איטי יחסית בשל כך. מכאן נובע גם מחירם הגבוה יחסית של הצמחים, אך בשימוש נכון הם מצדיקים בהחלט את מחירם.

ברוב הזנים תתכן הופעת מזיקים ומחלות בשיאו של קיץ חם ולח בעיקר במישור החוף. לעתים ניתן להתמודד עם התופעה על ידי הפחתה משמעותית של ההשקיה אולם חובה לבדוק במשך השנים הקרובות את התאמתם של הזנים השונים לאורך זמן לאזורי הארץ השונים.

 

ליריופה כדנית 'אוורגרין ג'אינט' - Liriope muscari 'Evergreen Giant'

ראש וראשון בעמידות במגוון תנאים עצום ושמירה על מראה נאה במשך כל השנה. זן זה הובא ארצה לפני שנים רבות אך רק לפני כ-10 שנים החל להימכר במשתלת "שתיל" באופן קבוע. אט אט נחשפו תכונותיו המפליאות –

הצמח ירוק עד בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, גמישים וחזקים בצבע ירוק כהה יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 70 ס"מ וצר בצעירותו ומתרחב לאיטו עד ל 100 ס"מ. התחיל כצמח צל כמו כל קרוביו ואז נתגלה כעמיד אף לשמש מלאה, לתחרות שורשים עזה, לגידול במיכלים בכל התנאים כולל ללא ניקוז וכצמח בית מוצלח. נראה שאינו עמיד ליובש רב אך צמח מבוסס באדמה, יסתדר יפה עם השקיה אחת בשבוע ובצל אף פעם בשבועיים. בקיץ מופיעות למשך כחודשיים שיבולי פריחה לילכיות נאות בינות לעלים.

שימושים

צמח זה יפהפה כבודד במיכל אך פותר גם בעיות של כיסוי שטחים בינות עצים בהם תחרות השורשים קשה ואינו דורש כמעט כל תחזוקה.

מתאים בבית באור בינוני או רב (אך אז ייתכן שלא יפרח), ליד בריכה, לאורך שביל, במסלעה, בתנאי תחרות שורשים, כבודד או בקבוצה והעלים יפים לקטיף באגרטל.

בקרקע מועשרת כמעט אינו נזקק לדישון. יש לנקות לעתים רחוקות עלים ישנים וניתן לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת לכמה שנים אך ההתחדשות איטית.

 

 

 

ליריופה כדנית 'אצטק' -  Liriope muscari 'Aztec'

זיהוי הזן אינו ודאי לחלוטין. נמכר בארץ בטעות כליריופה כדנית 'מגוון'.

הצמח ירוק עד בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, המגיחים כמעט לבנים ומתבגרים לירוק זית מפוספס בלבן. יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 60 ס"מ ורוחב מירבי של 50 ס"מ ואף יותר.

מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת ומאיר פינות כהות בעלוותו הבהירה. הפריחה הלבנה בקיץ אינה בולטת על רקע העלים.

עמיד לתחרות שורשים. מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.

רגיש יותר למזיקים במישור החוף ופרטים מסוימים עלולים להתנוון בקיץ מעודפי השקיה או מסיבות אחרות שטרם עמדנו עליהן.

 

 

 

ליריופה כדנית זן לבן פרחים - Liriope muscari - white flowers

זן ללא שם רשמי.

הצמח ירוק עד בעל עלים צרים, ארוכים מאוד, בצבע ירוק כהה. יוצר לאיטו גוש גבוה וזקוף בעל מראה מזרקה בגובה של עד 60 ס"מ ורוחב מירבי של 50 ס"מ.

מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת. בקיץ מופיעות למשך כחודשיים שיבולי פריחה לבנות נאות בינות לעלים.

עמיד לתחרות שורשים.

מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.

דורש דישון קבוע לשמירה על צבע העלים.

נראה שרגיש יותר מן הזנים האחרים ויש לבדוק האם ראוי להשתמש בו בגינון.

 

ליריופה כדנית 'רויאל פרפל' -  Liriope muscari 'Royal Purple'

צמח ירוק עד בעל עלים רחבים יחסית קצרים ושמוטים בצבע ירוק כהה ומבנה כריתי שוכב.

פורח בקיץ למשך כחודשיים בשיבולי פריחה צפופות הנושאות פרחים קטנים בצבע סגול כהה ומתנוססות מעל לעלים. מרהיב ומיוחד בפריחתו.

גדל בצל ומתאים למיכלים או לגינה אך בקרקע קלה בלבד. מנסיוננו דורש דישון סדיר ביותר והשקיה סדירה ומפונק ביחס לאחיו אך יפהפה בפריחה.

מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.

בצפון נוסה דווקא בקרקע רגילה ובהשקיה רגילה ומצליח יפה. ייתכן שרגיש דווקא לעודפי השקיה ורק אז דורש תנאים מיוחדים. הנושא בבדיקה.

 

 

 

ליריופה כדנית 'מונרו ווייט' - Liriope muscari 'Monroe White'

יימכר בארץ החל בשנת 2009.

צמח ירוק עד בעל עלים רחבים יחסית קצרים ושמוטים בצבע ירוק כהה ומבנה כריתי שוכב.

פורח בקיץ למשך כחודשיים בשיבולי פריחה צפופות הנושאות פרחים קטנים בצבע לבן ומתנוססות מעל לעלים. מרהיב ומיוחד בפריחתו.

גדל בצל ומתאים למיכלים או לגינה אך בקרקע קלה בלבד. דורש דישון סדיר ביותר והשקיה סדירה ומפונק ביחס לאחיו אך יפהפה בפריחה.

מומלץ לחלק או לגזום נמוך לחידוש בסוף החורף אחת למספר שנים – זהירות, ההתחדשות איטית.

בצפון נוסה דווקא בקרקע רגילה ובהשקיה רגילה ומצליח יפה. ייתכן שרגיש דווקא לעודפי השקיה ורק אז דורש תנאים מיוחדים. הנושא בבדיקה.

 

 

 

ליריופה משובלת  -  Liriope spicata

המין השני בסוג ליריופה – ייתכן שבארץ מספר צמחים שונים מעט המכונים באותו השם.

צמח ירוק עד בעל עלים צרים ארוכים ורכים, בצבע ירוק כהה. מתפשט בעזרת שלוחות ויוצר במהירות גוש רחב ונמוך בגובה של עד 50 ס"מ ורוחב של 80 ס"מ.

מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת. צמח כיסוי ומסלעה מעולה בשל התפשטותו המהירה ועמידותו לתחרות שורשים תחת עצים.

מומלץ לדשן לעתים ולגזום לחידוש כאשר עלים רבים מצהיבים. ניתן גם לחלק את הגוש.

הפריחה בקיץ בשיבולים רבות לילכיות אינה מרשימה.

במישור החוף היו כמה כשלונות עם צמח זה. באזור ההר, בעמקי הצפון ובגליל צמחים יפים ומאריכי ימים. ייתכן שאינו מתאים למישור החוף או שבקיץ הלח יש להפחית משמעותית את ההשקיה.

 

זקן-נחש יפני -  Ophiopogon japonicus

צמח ותיק בארץ, שהוכיח את עצמו כסוס עבודה אמין ויעיל.

צמח ירוק עד בעל עלים צרים מאד בצבע ירוק כהה היוצר גוש כדורי הגדל באיטיות ומגיע בבגרותו לגובה 40 ס"מ ולקוטר 50 ס"מ. עמיד ביותר מצל כבד ועד לשמש חלקית גם בתחרות שורשים קשה ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים, בתנאי ניקוז גרוע וכצמח מיכל בתוך בריכה! הפריחה נמוכה וחבויה בין העלים.

מעולה לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה - זהירות, ההתחדשות איטית.

בשנים האחרונות רואים התנוונות או היחלשות של גושים ותיקים הנתקפים על ידי כנימות ומחלות בעיקר במישור החוף. ניתן, כנראה, להתמודד עם הבעיה על ידי הפחתה משמעותית של ההשקיה בקיץ (גוש ותיק יכול לשרוד השקיה של פעם בשבועיים ואף פעם בחודש).

 

 

 

 

זקן-נחש יפני 'ננסי' - 'Nana'   Ophiopogon japonicus

בעולם קיימים מספר זנים ננסיים שקשה להבדיל ביניהם ולכן נכנה את הזן שבארץ 'ננסי'.

צמח ירוק עד בעל עלים צרים בצבע ירוק כהה היוצר באיטיות רבה גוש צפוף קטן ונמוך בגובה 10 ס"מ ובקוטר 15 ס"מ. גדל בצל ובצל חלקי גם בתחרות שורשים ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובתנאי ניקוז גרוע.

מתאים לכיסוי שטחים קטנים בין אבני דריכה ובמיכלים קטנים.ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.

צמח חביב ועמיד בעיקר לבעלי אורך רוח, אך אליה וקוץ בה – ללא חלוקה יתנוון אחרי מספר שנים בדיוק כשסוף סוף מילא את הסדקים או כיסה את השטח. ובכל זאת מומלץ למשקיעים בגינה הקטנטנה.

 

 

זקן-נחש יפני 'סילוור מיסט'  - Ophiopogon japonicus 'Silver Mist' 

צמח ירוק עד בעל עלים צרים, המגיחים כמעט לבנים ומתבגרים לירוק עם שוליים לבנים. יוצר באיטיות רבה גוש קטן בגובה 20 ס"מ ובקוטר 20 ס"מ.

מתאים רק לתנאי צל וצל חלקי במיכלים או בקרקע מועשרת וקלה ומאיר פינות כהות בעלוותו הבהירה. חיוני פחות מן הזנים האחרים. מומלץ לדשן לעתים ולחלק או לגזום נמוך לחידוש אחת למספר שנים. ללא חלוקה משתלטים עם הזמן עלים ירוקים על רוב הצמח.

 

זקן-נחש ג'אבורן 'חיוני'  Ophiopogon jaburan 'Vittatus' -

צמח ירוק עד בעל עלים ארוכים ורחבים יחסית קשתיים ושמוטים בעלי פסי אורך שנהביים בעיקר בצעירותם. יוצר באיטיות גוש בהיר בגובה 50 ס"מ ובקוטר 100 ס"מ ואף יותר מכך. הפרחים לבנים בשיבולים נטויות בקיץ הופכים לפירות קישוטיים בסגול מתכתי בסתיו המתאימים גם לקטיף.

עמיד ביותר מצל כבד ועד לשמש חלקית גם בתחרות שורשים קשה ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובהשקיה רבה. מעולה לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.

הריבוי בחלוקת הצמח וכן בגידול מזרעים ובשתי הדרכים מתקבלים צמחים בעלי עלים מגוונים במידה שונה ועד לרמה של עלווה ירוקה לחלוטין

(נראה שזו צורת המין המקורי זקן-נחש ג'אבורן).

קיימת גם שונות קלה בצורת הצמחים ובגודלם, אך צמח בודד נוטה לשמור על מידת הגיוון שלו לאורך שנים רבות כאשר שיא הגיוון בעת הלבלוב האביבי .

 

 

 

 

זקן-נחש שטוח  Ophiopogon planiscapus -

צמח ירוק עד בעל עלים צרים ושטוחים בצבע ירוק כהה המתפשט בשלוחות ויוצר כרית נמוכה וצפופה בגובה 20 ס"מ ובקוטר 50 ס"מ. עמיד ביותר מצל כבד ועד לשמש חלקית גם בתחרות שורשים ובהשקיה מועטה והזנחה, אך גדל היטב גם בעציצים ובתנאי ניקוז גרוע. מתאים בין אבני דריכה ועמיד לדריכה קלה. מעלה בקיץ שיבולי פריחה קשתיות לבנות ונאות.

מתאים לכיסוי שטחים מתחת לעצים וכצמח מסלעה או כרקע לצמחים גדולים יותר. ניתן לגזום נמוך אחת למספר שנים לרענון המראה.

טרם נבדק ברחבי הארץ לאורך שנים ונראה שסובל במישור החוף – מומלץ להשתמש בזהירות.

 

 

 

זקן-נחש שטוח 'שחור'  Ophiopogon planiscapus 'Nigrescens' -

צמח ירוק עד בעל עלים צרים ושטוחים בצבע שחור המתפשט בשלוחות באיטיות רבה ויוצר כרית נמוכה לא צפופה בגובה 20 ס"מ ובקוטר 30 ס"מ.

מתאים בעיקר למיכלים אך גם בקרקע מועשרת וקלה בתנאי צל וצל חלקי אך בצל כבד יאבד את צבעו השחור. מומלץ לדשן לעתים. צמח איטי ומפונק מעט אך מיוחד ביותר בעלוותו השחורה.

 

 

 

כתב:     גל ישראלי.

תמונות: מוטי קופילוביץ, גל ישראלי.
   

תגובות
ישנן 2  תגובות.     להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
1.  זקן-נחש שטוח 'שחור'
מאוד נחמד היה להכנס לאתר שלכם - האם אתם באמת פתוחים בשבת - האם יש לכם פריש יפני פרח גדול? חג אורים שמח לכל הצוות. תיקי

היימן תיקי
נכתב בתאריך:  30/11/2010 סגור חלונית
2.  orenmil@netvision.co/il
שמי יהודית מי נשר אני מאוד היתרשמתי מין האינדקסשל הצמחים ההאלתה אני בהיקבות זות אני יודעת איזה צמחים יש לי בגינה. אני מאוד מכבה שעם יזדמן לי להיות בירושלים אני אבור דרך המשתלה שלך. הרבי תודה לך וחג אילנות שמח יהודית.

יהודית מילשטיין, orenmil@netvision.co.il
נכתב בתאריך:  17/01/2015 סגור חלונית
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים