לדף הבית
OpenCube CSS Menu
כתבות
OpenCube CSS Menu


מה עשיתי לצמצום ההוצאות על מים בגינה שלי מבלי להפוך אותה על פיה?
החיסכון במים, כולנו כבר יודעים, הוא צו השעה. עכשיו, כך נראה, כבר אי אפשר להעמיד פנים שהכל יהיה בסדר ושזה לא נוגע אלינו באמת.
  

אם לא די היה לנו בכך שמקורות המים שלנו מוגבלים ושאת חלק מעתודות המים המוגבלות שלנו כבר זיהמנו כהוגן, באה ההתחממות הגלובלית והחמירה את המצב. אז הנה מה שאפשר לעשות, כדי לחסוך בהוצאות על המים, גם אם לא מחליפים את כל הצמחים בגינה ובונים גינה מחדש. בידקו את עצמכם וסמנו מה כבר ביצעתם ומה נותר עוד לבצע.

 

טיפ ראשון במעלה – פשוט אך, כנראה ,לא קל לביצוע -  לפתח מודעות לנושא החיסכון במים.  זה לא בא באופן טבעי. להפך – הנטייה הטבעית שלנו היא לעשות מה שנוח לנו. לכן קודם כל צריך להכניס לראש, שהעניין הזה חשוב ולהעלות אותו למקום גבוה בסדר העדיפויות שלנו. במלים אחרות, גם אם החיסכון במים עלול לגרור אותנו להוצאות מסוימות, יש להעדיף את ההשקעה בתשתית חסכונית יותר על בזבוז מים מיותר. ממילא מחירי המים יעלו כל כך, שההשקעה בתשתית טובה יותר תהיה גם זולה יותר.

 

לעתים קרובות נשמעת הטענה שחיסכון במים בגינה הפרטית שלנו לא ישנה את התמונה הכוללת. לכך יש תשובה פשוטה מאוד: גם אם נחסוך רק מעט מים,  יש כמונו עוד כמה מליוני תושבים שמסוגלים לחסוך. מכאן שכולם ביחד יכולים לחסוך בשנה המון מים.

 

ומכאן לטיפים יותר טכניים:

הקטנת המדשאה. חישבו שוב פעם אם אתם זקוקים למדשאה גדולה כל כך. כולנו חייבים לחשוב מחדש אם אפשר לוותר עליה או לפחות להקטין אותה. בכל מקרה, יש להשקות את המדשאה בתבונה ולא בפזרנות.
הדשא הוא צמח נהדר לאדוניו. כשהוא צמא הוא מיד מגיב בקיפול העלים ולובש צבע ירוק מאט עצוב. לכן קל מאוד לראות מתי הוא מתחיל לסבול. אם החלטתם להשאיר את המדשאה שלכם על מקומה, ואין לכם חשק להתעסק בחישובים מדויקים, השקו את המדשאה במשך כ- 20 דקות ובדקו מתי הדשא מתחיל להיראות צמא. או אז, השקו אותו מיד עוד פעם וכך תדעו מה מרווחי ההשקיה הדרושים לדשא שלכם. באדמה כבדה אפשר להגדיל את זמן ההשקיה ולראות אם מרווחי ההשקיה גדלים גם כן.

 

השקיה בטפטוף. אל תשקו את הגינה בצינור ואל תתפתו להתקין מתזים בכל הגינה. השקיה בהם היא בזבזנית מבחינתכם ולא יעילה גם עבור הצמח. השיטה החסכונית ביותר היא השקיה בטפטוף, גם אם לעתים צריך להחליף חלק מן הצינור או לתקן אותו. הטפטוף הוא יעיל וחסכוני כיוון שהוא משקה בדיוק בנקודה שבה דרושים המים. אבל כדי שהוא יהיה יעיל באמת, בייחוד בשתילים קטנים, הטפטפות חייבות להיות ממוקמות ליד הצמחים לניצול מירבי של המים. סטייה של עשרה עד עשרים ס"מ יכולה לגרום להתייבשות השתיל ולבזבוז המים.

 


צמחים רב-שנתיים המושקים בטפטוף - גינה מרהיבה בהשקיה חסכונית.

 

מחשב השקיה – חובה!. חובה להתקין בגינה מחשב השקיה או לפחות קוצב מים (מחשב השקיה יעיל יותר כי הוא פועל גם כשאתם יוצאים לחופשה).

 

 
מחשב השקיה

 

להכיר את המחשב. כדי שההשקיה תהיה יעילה וכוונון המחשב יעיל ומהיר, רצוי מאוד ללמוד לתכנת את המחשב לבד ולא להיות תלוי בגנן (מחשבי ההשקיה היום פשוטים להפעלה וצריך רק לעבור את מחסום הרתיעה הראשוני). אם יודעים איך מתכנתים את המחשב ומחליטים להפחית את כמות ההשקיה או להגדיל אותה (כפי שצריך לעשות בהתאם לעונה), אין צורך לחכות ליום שהגנן יגיע.

 

שעת ההשקיה.  יש להשקות רק בשעות קרירות יותר ושאין בהן רוח, כלומר שעות הבוקר המוקדמות. השקיה בשעה חמה מאוד ו/או בשעה שיש רוח היא הבזבזנית ביותר.

 

לכוונן את הממטירים.  צריך להקפיד שהממטירים יהיו מכווננים כך שהם ישקו רק את הצמחייה ולא את השבילים, הקירות והשטחים המרוצפים.

 

בדיקת מערכת ההשקיה. חובה לבדוק את מערכת ההשקיה  תדיר לתיקון דליפות, נזילות וטפטפות סתומות. נשמע מוגזם? הגנן שלכם בוודאי לא ייעשה זאת אם לא "תעמדו לו על הראש" ותתפלאו כמה טפטפות ניתקות מן הצינור, נקרעות או סתם נסתמות עם הזמן.

 

קווי השקיה נפרדים. בכל גינה חייבים להיות קווי השקיה נפרדים לפי קבוצות הצמחים השונות - מדשאה, עצים ושיחים,  וקו נפרד שישקה פרחים  עונתיים, ירקות, שרכים  ומיכלים. זוהי נקודה חשובה במיוחד אשר, לדאבוננו, איננה חלק מן הפרקטיקה של הגנן הממוצע. עימדו על כך שלא כל צמחי הגינה יהיו מושקים בקו אחד. במצב כזה אתם משקים את כל הגינה לפי הצמחים הבזבזניים ביותר. אם אינכם מוותרים על פרחים עונתיים הזקוקים בקיץ להשקיה יומיומית, או יש לכם מיכלים רבים (הדורשים תמיד השקיה תכופה יותר מאשר בקרקע) או גינת ירק (התובעת השקיה מרובה), התקינו להם קו נפרד שישקה בתדירות גבוהה יותר. הקו הזה " ירוץ" בגינה ובמקומות שאין לו תפקיד הוא יהיה "עיוור", כלומר ללא טפטפות. במקומות שהוא נועד להשקות הוא יהיה קו פעיל רגיל עם טפטפות.

 

קציבת הכמות של המים. לפי מה יודעים בכמה להשקות את הצמחים השונים? לשם כך ישנה טבלה שהיא פרי ניסיון רב-שנים בגינון:


 

 השקיה בליטרים בקיץ

 סוגי הצמחייה

מישור החוף והשפלה

אזורי ההר

הבקעה והערבה

עונתיים, ירקות,

שרכים

7 ליטר ביום

 ל- 1 מ"ר, בדר"כ אחת ליום או יומיים

5 ליטר ביום

ל- 1 מ"ר,

בדר"כ בתדירות של כל 3-2 ימים

10 ליטר ביום

ל- 1 מ"ר,

לעתים פעמיים ביום

מיכלים

7 ליטר ביום למיכל גדול. בדר"כ בתדירות של 4-2 פעמים ביום

5 ליטר ביום למיכל גדול. בדר"כ בתדירות של 4-2 פעמים ביום

10 ליטר ביום למיכל גדול. בדר"כ בתדירות של 6-4 פעמים ביום.

עצי נוי צעירים
ועצי פרי

כ- 100-70 ליטר בשבוע  בתדירות של 2-1 פעמים בשבוע

כ-  100-70 ליטר בשבוע

כ- 150-120 ליטר בשבוע בתדירות של 3-2 פעמים בשבוע

שיחים

כמחצית מהמנה למדשאה בכמות, ובתדירות כפולה

כמחצית מהמנה למדשאה בכמות, ובאותה תדירות

כ- 1/3 פחות מהכמות למדשאה, ובאותה תדירות 

מדשאה

 5-4 ליטר ביום ל- 1 מ"ר. בד"כ בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע

4-3 ליטר ביום ל- 1 מ"ר. בדר"כ בתדירות  של פעם-פעמיים בשבוע. לעתים די בפעם בשבועיים

10-7 ליטר ביום ל- 1 מ"ר. בתדירות של אחת ליום עד יומיים 

 

הערות לטבלה:

  1. בעונות המעבר נשקה כ 50% מהמנה הרשומה בטבלה ובמרווח השקיה גדול יותר
  2. כדי לקבל את  המנה היומית ל 1 מ"ר יש להכפיל את המנה הרשומה בטבלה במרווח של ימי ההשקיה. לדוגמה, בהשקיית עונתיים וירקות באזור ההר אחת ליומיים המנה תהיה 10 ליטר (5 ליטר ליום כפול 2 ימים).
  3. בעצים גדולים (החל מגיל 4) ובדקלים גדולים מנת ההשקיה השבועית גדלה לכ- 250 ליטר לשבוע.

 

תרגום מכמות לזמן. עכשיו שידועה לנו כמות המים הנדרשת בכל קו השקיה צריך לתרגם  את כמות המים הזאת לפרקי זמן כי מחשב ההשקיה מתכוונן לפי זמן.  עם זאת, לאנשים שאינם גננים מקצועיים לא קל לעשות את החישובים  הדרושים ולכן אני מציעה  "קיצור דרך" יעיל. אם יודעים, לדוגמה,  שיש להשקות את העצים והשיחים בגינה ב-  X  ליטר בכל השקיה, פעמיים בשבוע, אפשר לפתוח את קו ההשקיה הזה ידנית, לבדוק בשעון המים באיזה פרק זמן זרמו X הליטרים במערכת ולכוונן את המחשב לפרק הזמן הזה. נדרשים קצת זמן וסבלנות אבל כאן תיבחנו אם באמת איכפת לכם ממצוקת המים או שבעצם אתם לא ממש מוכנים לטרוח בגינה.

 

פטנט אחר הוא לספור את הטפטפות. רוב טפטפות הקו המגיעות בתוך הצינור פולטות  3-2 ליטר מים בשעה ( אין כל בעייה לברר נתון זה כי הוא מוטבע על צינור הטפטפות תחת האותיות L/H  ( Liter per Hour ) או ששואלים את הגנן. מספר הטפטפות כפול כמות המים לכל טפטפת יתן לכם את כמות המים היוצאת מכל הטפטפות בשעה. אם יש לכם 30 טפטפות על קו ההשקיה, 2 ליטר כפול שלושים הם 60 ליטר בשעה. אם אתם אמורים להשקות 30 ליטר, כווננו את המחשב לחצי שעה, ואם אתם צריכים להשקות רק עם 5 ליטר, תצטרכו לכוונן את המחשב ל- 5 דקות.

 

מרווחי ההשקיה. באופן כללי, ידוע שרצוי להעדיף השקיה במנות מים גדולות ומרווחי השקיה גדולים בין ההשקיות כדי שיתפתח צמח בריא וחסון. עם זאת, הדבר תלוי גם בטיב הקרקע שבגינה. בגינה עם קרקע קלה מאוד (חול, חול-חמרה) המים מחלחלים במהירות רבה ואז לפעמים כדאי לעבור למשטר השקיה של מנות מים קטנות יותר ומרווחי השקיה קטנים יותר בין ההשקיות. כדי לדעת אם יש לשנות את מרווחי ההשקיה, צריך לעקוב אחרי הנעשה בגינה ולראות מה קורה לצמחים.

 


הדשאים בקיבוץ צובה מושקים אחת לשלושה שבועות. בצל עץ השלטית הגדול הדשא ירוק יותר.

 

כמה להשקות. נתחיל במנות השקיה המומלצות. אם נראה שהמדשאה או הצמחים נראים "עייפים" ו"צמאים" נוסיף עוד יום השקיה ונקטין את מנת המים בכל יום שאנו משקים כדי שסך כל ההשקיות ייתן את מנת המים המומלצת לאותו צמח בשבוע. לדוגמה, אם השקינו עץ לימון צעיר פעמיים בשבוע, כל פעם ב- 50 ליטר (כי הוא זקוק לכ- 100 ליטר לשבוע)  וגילינו שהעץ נראה צמא (העלים סמרטוטיים, התפתחותו איטית ביותר),  נגדיל את מספר ההשקיות לשלוש פעמים בשבוע אך ניתן לו בכל פעם כ- 30 ליטר. בגינות עם קרקע כבדה מאוד ייתכן שנצטרך לבצע תהליך הפוך ולצמצם את מספר ההשקיות אך להגדיל את הכמות בכל השקיה.

 

קומפוסט. כדי שהצמח יוכל לנצל טוב יותר את המים העומדים לרשותו בקרקע, נוסיף קומפוסט לקרקע מדי סתיו או אביב מוקדם (8 ליטר למ"ר). אם אנחנו בונים ערוגה חדשה נוסיף לה 20-30 ליטר קומפוסט למ"ר. הקומפוסט משפר את מבנה הקרקע בין שהיא כבדה ובין שהיא קלה. אם היא קלה הוא מסייע לתאחיזת מים טובה יותר. אם היא כבדה, הקומפוסט ישפר את כושר הניקוז שלה.

 

הומוס. אפשר להשתמש בהומוס במקום בקומפוסט אך אם רוצים שתוספת ההומוס תהיה יעילה, כדאי להתעלם מן הכמויות המומלצות על שקי ההומוס ולפזר אותו בכמות נדיבה הרבה יותר, כמו זו של הקומפוסט שציינו למעלה. אמנם ההומוס יקר יותר אך הוא חומר משובח ונעים יותר לעבוד איתו.

 

מי המזגנים. אם יש לנו מזגנים הפועלים בקיץ, נחבר אליהם צינור שבעזרתו נוכל לאגור את המים הנוטפים ממנו. אלו מים מזוקקים המתאימים להשקיית צמחים. אם המזגן שלכם מתחבר ישירות לאדנית והוא פועל שעות ארוכות ביום – נא וודאו שמצע העציצים שלכם מנוקז מאוד (כלומר, הוא אוורירי והמים מתנקזים דרכו במהירות סבירה) ושבחרתם צמחים האוהבים לחות מתמדת באדנית (שרכים, בשמת, נדנונית [קולאוס], פרחים עונתיים).

 

אגירת מים מן המרזב. בחורף אפשר גם לשים חביות מתחת למרזבים בבתים פרטיים ולאגור מי גשם, שהם מצוינים להשקיית צמחים בכלל וסחלבים בפרט. אפשר לשמור את המים בתוך מיכלי פלסטיק קטנים וסגורים ולהשתמש בהם בעת הצורך. רצוי לכסות את החבית או כלי הקיבול הגדול מתחת למרזב כדי לשמור על נקיון המים.

 

חיפוי. ערוגות החשופות לשמש קופחת ולכן מתייבשות במהירות ומתחממות מאד ייהנו מחיפוי הקרקע (=כיסוי הקרקע) בחומר אורגני כמו קליפות עצים, גזם של ענפים מעוצים ואם אלה אינם זמינים אז בחיפוי שאיננו אורגני כגון טוף, שברי חרסים, "גרנוליט מצרית" ושאר אבנים בגדלים שונים. החיפוי חייב להיות בעובי של כ- 10 ס"מ ואם הוא אורגני יש לחדשו מדי שנה-שנתיים. גם בערוגות מוצלות, שכבת חיפוי תקטין את קצב ההתייבשות של הקרקע, תמנע צמיחת עשבים ותתרום לירידת הטמפרטורה בסביבת הצמח.

 


חיפוי בחומר אורגני מקטין אידוי ומקרר את הקרקע.

 

קרקעות קלות מאוד. בגינה עם קרקע חולית קלה מאוד יש להמשיך להשקות את הגינה גם בבגרותה ולא - היא עשויה להתמוטט מחוסר מים. בקרקעות בינוניות וכבדות, לעומת זאת, יש לברר אילו צמחים אינם זקוקים להשקיה בבגרותם ולנתק אותם מן ההשקיה, על ידי חיתוך צינור הטפטפות והכנסת צינור "עיוור" (=צינור ללא טפטפות) במקומו.

 

השקיית עציצים נכונה. בעלי עציצים במרפסות יכולים לחסוך במים בכך שלא ייבשו את המצע שבעציצים או באדניות. במלים אחרות, חיסכון בהשקיות עלול בסופו של דבר להיות בזבזני. ייבוש המצע כליל מחייב אחריו השקיות תכופות מאוד או טבילת העציץ כולו במים לכמה שעות עד שהמצע יירטב מחדש ולפיכך גורם לבזבוז ולעבודה מיותרת.

  

כתבה: נורית חרמון.
תמונות: גל ישראלי.

 
   

תגובות
ישנן 2  תגובות.     להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
1.  שיפור תצרוכת מיים
האים הוספת וורמקוליט(פרללייט 4) לתערובת יכולה לשפר את תאחיזת המיים בקרקע? 2. האים הטמנת נילון בעומק מספיק מתחת למדשאה יכול לחסוך בתצרוכת המיים ?

דורון
נכתב בתאריך:  19/05/2012 סגור חלונית
2.  שיפור תצרוכת מיים
האים הוספת וורמקוליט(פרללייט 4) לתערובת יכולה לשפר את תאחיזת המיים בקרקע? 2. האים הטמנת נילון בעומק מספיק מתחת למדשאה יכול לחסוך בתצרוכת המיים ?

דורון
נכתב בתאריך:  19/05/2012 סגור חלונית
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים