לדף הבית
OpenCube CSS Menu
דיוור
OpenCube CSS Menu


עלון דצמבר 2006
  
מסתבר באופן מפתיע, שכשני שלישים מחודשי נובמבר יבשים מן הממוצע, כפי שראינו בשנה שעברה והשנה. הגשמים בתחילת החורף והטמפרטורות הנמוכות מטעים לחשוב, שאין צורך להשקות יותר את הצמחים. שיחים גדולים ועצים אכן יסתדרו ללא השקיה
שתי הצעות לאוהבי גינון טבעי:
הגינה מתמלאת עכשיו בעלים, שנושרים מן העצים, מהמטפסים ומהשיחים הנשירים. התייחסו אליהם כאל מתנה ולא כאל פסולת, שיש לסלק. אספו את העלים והשתמשו בהם כחיפוי לקרקע בין השיחים – הם יקשו על העשבים לגדול, יעשירו אותה בחומר אורגני ויקררו אותה ויפחיתו את אידוי המים בקיץ. ומי שאוהב אדמה חשופה – ערמו את העלים לערמה, הוסיפו פסולת אורגנית מן הבית והחלו את ערימת הקומפוסט הביתית שלכם.
לקבוצה גדולה של צמחים זו עונת השתילה המועדפת:
צמחי בר שלנו כמו לוטם, קידה, רותם, אחירותם, קטלב ועוד יוצאים כעת מתרדמת הקיץ וישמחו להישתל, לקבל מעט השקיה באין גשמים, ורובם יוכלו לעבור כבר את הקיץ הקרוב ללא השקיה, או בתוספת מועטה. לקבוצה זו ניתן להוסיף גם צמחים אוסטרליים יובשניים כמו גרווילאות, צמחים אוהבי קרירות כמו פוקסיות (אך בפינות מוגנות מרוחות) ואפילו דגנים קישוטיים הנכנסים כעת לתרדמה – מיסקנתוס סיני על זניו הרבים, לדוגמא – הממשיכים לפתח מערכת שורשים ולהתבסס גם במהלך החורף.

 
קטלב מצוי
 
צמחי החודש
ננדינה תרבותית  -  Nandina domestica
הננדינה קיימת בגינון בארץ כבר שנים רבות אך עדיין אינה מוערכת דיה. שיח ירוק עד זה, שמוצאו בסין וביפן, גדל ברוב אזורי הארץ מצל מלא ועד שמש חלקית ואף שמש מלאה באזור ההר, מאריך ימים גם בתנאים של תחרות שורשים והשקיה מועטה, פורח באשכולות פרחים לבנים ההופכים לפירות אדומים נאים ובוער בצבעי סתיו וחורף מרהיבים בעונות בהן חסר לנו צבע בגינה.
בעציץ גדול ובגינה מתמלאת הננדינה באיטיות על ידי שלוחות תת קרקעיות ויכולה להגיע לגובה 2 מטרים ואף יותר. העלים המלבלבים ורודים אדמדמים הופכים לירוקים ועם התקררות מזג האוויר וככל שתקבל יותר שמש, יופיעו צבעי ורוד כתום ואדום ויישארו כך עד לאביב.
הננדינה אינה מומלצת לאזורים פרוצים מאד לרוח בהר הגבוה, שכן היא עלולה לנשור בחורף ולאבד את מופעה המרהיב.
 ננדינה תרבותית 'ננסית' - ( Nandina domestica 'Nana' (Compacta
זן של הננדינה התרבותית הגדל באיטיות רבה לגובה ולקוטר
של כ-50 ס"מ. בצל העלים ירוקים בקיץ ומקבלים מעט גוון אדום בחורף. בשמש מלאה צבעם צהוב בקיץ וורוד-כתום-אדום-סגול בחורף. באזור ירושלים עלולים קצות העלים הצהובים להישרף מעט בשמש בשיא הקיץ, אולם בשאר עונות השנה נראה הצמח במיטבו. לא ידוע על פריחה או פרי בזן זה, אולם מבנהו הצפוף, צבעוניותו ועמידותו הופכים אותו לצמח עציץ מעולה ולתוספת חשובה בקבוצה או כבודד גם בתחרות שורשים ובקרבת עצים.

  צמחים חדשים בשתילי הר
טולבגיה ריחנית -  ( Tulbaghia simmleri (fragrans
צמח בצל ירוק-עד מדרום אפריקה בעל עלים מאורכים ותפרחת כדורית ורודה וריחנית. גדל היטב בעציץ בצל חלקי ובשמש חלקית. עמיד ליובש, אך מעדיף השקיה סדירה גם בקיץ.

בחורף נפגעים העלים ולעתים אף נעלמים לחלוטין, אך עונת הפריחה הארוכה - מנובמבר ועד למרץ – שאינה אופיינית לצמחי בצל, מייחדת צמח זה. עמודי הפריחה, שגובהם כ 30-40 ס"מ מצוינים לקטיף, מחזיקים ימים רבים באגרטל ומפיצים ניחוח נעים בעיקר בערב. מעולה במיכלים.
 

 
אכמאה מאוחה Aechmea gamosepala
צמח ירוק עד ממשפחת הברומליים, שמוצאו מברזיל. משפחה זו היא טרופית ברובה אך כמה מיני אכמאה עמידים יחסית לקור ויכולים לעבור חורף אף באזור ירושלים אם הם מוגנים על ידי גג או שיח ירוק-עד.
שיתלו את האכמאה המאוחה במקום מואר היטב בבית או במקום מוצל ומוגן בחוץ, דאגו למצע קל ומנוקז (עדיף בעציץ) ולהשקיה סדירה, שכוללת מילוי מים בלב שושנת העלים והצמח יפרח בעמודי הפריחה עמוסי הפרחים הורודים-כחולים מנובמבר ועד לפברואר וישגשג להנאתכם. 
הרצאה
בעקבות הצלחת הרצאתו של עמוס רוזנטל מהחורף שעבר ("ורדים – טיפול וגיזום"), והביקוש הרב להרצאה נוספת מפיו, חזרנו והזמנו אותו להרצות בפנינו, והפעם הנושא:
– עצי פרי נשירים –
נטיעה, עיצוב וגיזום עצי פרי נשירים, במהלך החורף הקרב.
יום ד' 27.12.06 שעה 19:00
מרצה: עמוס רוזנטל
    
תגובות
אין תגובות למאמר    להוספת תגובה  /  לקריאת כל התגובות
חיפוש צמחים מתקדם


משתלות שתילי הר, מחלף חמד ליד הכיכר, טל:  02-5345766  פקס: 02-5333014  shtileyhar@gmail.com  מפה-map        

שעות פתיחה: יום א' 14:00-07:30, ימים ב'-ה': 18:30-07:30 יום ו': 14:30-07:30, יום שבת: 10:00- 17:00

opening hours: Sun 07:30-14:00, Mon-Thu 07:30-18:30, Fri 07:30-14:30, Sat 10:00-17:00

              כל הזכויות שמורות למשתלת שתילי הר


פותח ע"י Guru4rent בניית אתרים